collection.title | strip | strip_html

Metal pendant lights

Whether you're looking for a dainty metal cone pendant light or something a little bit more rugged and industrial, we...read more

Whether you're looking for a dainty metal cone pendant light or something a little bit more rugged and industrial, we have something available for every character and taste.

Choose a metal pendant light with a copper interior for an inviting, warm glow. For a natural, understated look, we love our smaller metal shades that are available in an array of bold, pastel and neutral tones too.

If you've completed your home interior with an elegant metal pendant lightshade, it's important to look after it. Luckily, we've written down a few of our top tips to help you learn how to clean metal pendant lights and prevent tarnishing.

Read less

sort by
Filter by

sort by

Regular price
£49
Sale price
£49
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£73
Sale price
£73
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£142
Sale price
£142
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£142
Sale price
£142
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£73
Sale price
£73
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£370
Sale price
£370
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£41
Sale price
£41
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£45
Sale price
£45
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£45
Sale price
£45
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£168
Sale price
£168
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£148
Sale price
£148
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£555
Sale price
£555
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£34
Sale price
£34
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£440
Sale price
£440
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£45
Sale price
£45
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£450
Sale price
£450
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£96
Sale price
£96
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£465
Sale price
£465
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£96
Sale price
£96
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£45
Sale price
£45
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£41
Sale price
£41
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£325
Sale price
£325
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£41
Sale price
£41
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£510
Sale price
£510
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£153
Sale price
£153
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£45
Sale price
£45
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£34
Sale price
£34
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£465
Sale price
£465
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£24
Sale price
£24
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£45
Sale price
£45
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£45
Sale price
£45
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£147
Sale price
£147
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£41
Sale price
£41
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£41
Sale price
£41
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£45
Sale price
£45
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£45
Sale price
£45
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£147
Sale price
£147
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£24
Sale price
£24
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£168
Sale price
£168
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£41
Sale price
£41
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£199
Sale price
£199
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£360
Sale price
£360
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£45
Sale price
£45
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£31.50
Sale price
£31.50
Regular price
Regular price (was £70 )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£41
Sale price
£41
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£45
Sale price
£45
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£39
Sale price
£39
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£353
Sale price
£353
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£45
Sale price
£45
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out
Regular price
£466
Sale price
£466
Regular price
Regular price (was )
Unit price
per 
sold out